10 lutego 2018, 22:56

Często, kiedy na łamach Dobitki obrywa się Benzemie, w komentarzach padają głosy w stylu: „Przecież zagrał dobry mecz”, „Znów jedziecie po Karimie”. I bywało, że sam miałem już wątpliwości, czy może faktycznie Karim to kozioł ofiarny słabej gry całego zespołu.

Dlatego dzisiaj postanowiłem obejrzeć mecz z nastawieniem dokładnego śledzenia każdego ruchu naszego „najlepszego napastnika świata”. Postanowiłem stworzyć raport wszystkich ważniejszych zagrań Karima w meczu przeciwko Sociedad. Przy jednym, czy dwóch, miałem wątpliwości, co do ich oceny (co zaznaczam w raporcie), ale większość z nich jest czarno-biała, niewymagająca komentarza. Oto raport minutowy:

Pierwsza połowa:

6′ – Karim dobrze wychodzi do prostopadłego podania, ale nie przejmuje piłki
7′ – strzał w słupek po akcji Marcelo
10′ – próba przyjęcia piłki w polu karnym zakończona upadkiem bez udziału przeciwnika
12′ – nieudana próba odbioru piłki w środku pola
13′ – agresywny pressing na bramkarzu, powoduje jego złe wybicie
19′ – wymiana piłki przed polem karnym, strata
22′ – próba opanowania trudnej piłki, strata
23′ – kapitalne wyjście z własnej połowy w wykonaniu Asensio, Benzema zostaje w tyle (niejednoznaczne do oceny – powrót na własną połowę mógł być jednym z zadań, ale również błędem – zabrakło go w przodzie)
25′ – klepka z Ramosem, niecelne podanie, strata
27′ – udział w akcji w polu karnym, która kończy się golem Ronaldo
32′ – zablokowany strzał przelatuje nad bramką (akcja Modrica i Ronaldo)
34′ – udział w akcji, po której pada gol Kroosa; przytomne uchylenie się przed strzałem
40′ – klepka z Marcelo (akcja zakończona nieudanym strzałem Asensio)
45′ – klepka przed polem karnym

Warto też dodać, że w pierwszej połowie Karim wielokrotnie przeprowadzał pressing (m.in. 12, 18 i 32 minuta)

Druga połowa:

47′ – złe przyjęcie, strata, ale i szybki odbiór
49′ – zbyt długie podanie do Carvajala w niezłej kontrze
59′ – zgaszenie skaczącej piłki w środku pola
79′ – niezły rajd z piłką, podanie do Ronaldo
80′ – dobry pressing przy linii, aut dla Realu
83′ – bezsensowny spacer w polu karnym przy rzucie rożnym, po którym pada gol Illaramendiego (wina na spółkę z Kroosem i jeszcze jednym zawodnikiem Realu, ale sytuacja niejednoznaczna – być może nie było jego zadaniem krycie Asiera)
86′ – klepka w akcji, po której Bale oddaje anemiczny strzał
90′ – strata piłki w prostej sytuacji
93′ – fatalne pudło z kilku metrów

Obserwacje:

1. Karim Benzema praktycznie nie przetrzymuje piłki. Gra głównie na jeden kontakt, chociaż z rzadka urządza rajd. Nie ma czegoś takiego jak drybling Karima Benzemy (przynajmniej nie dzisiaj).
2. W pierwszej połowie zagrał nieźle (jak cały zespół), w drugiej połowie zagrał fatalnie.
3. Między 59 a 79 minutą niewidoczny i bezużyteczny. Słownie: DWADZIEŚCIA minut (ponad 20% meczu!), w których mógł zejść z boiska i byłby tak samo (nie)przydatny
4. Nie zdobył dziś gola, ale i przy żadnej z pięciu bramek nie zaliczył nawet jednej asysty – tzw. „brak liczb”
5. Dzisiaj mocno pracował w pressingu (na plus)

Widzicie tutaj coś ekstra? Coś magicznego, co broniłoby decyzję o wystawianiu Karima w pierwszej jedenastce? Pomóżcie mi, bo ja nie nic nie widzę. I tu nawet już nie chodzi o jego ocenę jako napastnika, ale jako profesjonalnego piłkarza z drugiej dekady XXI wieku.

Ma fajną klepkę, świetnie gra w „dziadka”, ale kto w Realu Madryt nie potrafi grać w dziadka?
Szybkość ma przeciętną.
Strzelać goli nie potrafi.
Dryblingu nie ma i nawet mnie nie wkurwiajcie przypominaniem akcji z Atletico, bo wyjątek potwierdza regułę.
Fajnie dziś wychodził do pressingu, ale do tego nie trzeba mieć specjalnych umiejętności.
Taśmy na Pereza i Zidane’a – to musi być jedyne wytłumaczenie.

I tak na dobitkę. Porównanie dwóch piłkarzy. Jeden z nich nie dokończył meczu i zszedł w 72 min., drugi rozegrał pełne 90 minut. Jeden z nich z PSG będzie grzał ławę, drugi wyjdzie w pierwszym składzie. Jeden z nich jest pomocnikiem, drugi napastnikiem.