9 stycznia 2018, 13:12

Wielu zastanawia się, jak to możliwe, że mamy na ławce trenera-bohatera, który dał nam historyczną obronę tytułu w Lidze Mistrzów, a zarazem pod jego wodzą notujemy tak fatalny sezon, że już w grudniu liga została właściwie pozamiatana.

Otóż, Zizou nawet dając nam dwa wielkie triumfy w Europie, nie był tak fenomenalnym wirtuozem sztuki trenerskiej, jak wielu z nas chciało się wydawać.

Jednym z czynników decydujących o tym, czy ktoś jest dobrym trenerem, jest kwestia tego, czy jest dobrym psychologiem.

W przypadku Zidane’a zadziałał ,,efekt Guardioli”. Legendarny piłkarz pojawił się w szatni, swoim prestiżem i autorytetem zrobił wrażenie na piłkarzach, dotarł do nich, dał im impuls, dzięki któremu uwierzyli w siebie i weszli na zwycięską ścieżkę.

Ale ten pierwszy impuls zawsze się, prędzej czy później, kończy. Czasem po miesiącu, czasem po dwóch sezonach.

Wtedy kończy się okres próbny, i zaczyna się egzamin praktyczny, a więc pojawia się pytanie: czy trener ma drużynie do zaproponowania cokolwiek OPRÓCZ tego impulsu, który właśnie przeminął? Czy jest faktycznie fachowcem, czy tylko strzela ślepakami?

Zizou na razie jest ciągle na (bardzo niebezpiecznym) etapie ślepej wiary w swój geniusz, czy, jak ktoś woli – w swoją szczęśliwą gwiazdę. To sprawia, że nie dociera do niego, że jego impuls już dawno wygasł. Że nie pora na sztuczne oddychanie, tylko na poważne zmiany. Drużyna potrzebuje alternatywy taktycznej. Nowego tchnienia. To nie musi oznaczać zmiany trenera, ale to MUSI oznaczać zmianę sposobu myślenia trenera.

Zizou mówiący dziś, że jest zadowolony ze swojego składu, nie wprowadzający żadnych zmian taktycznych, twierdzący, że jak ktoś krytykuje Benzemę (aktualnie będącego karykaturą napastnika, choć nie tylko on daje dupy po całości) to nie zna się na piłce – jest jak osoba, która podczas egzaminu na prawko przejechała na pasach staruszkę i zajebała w słup wysokiego napięcia, po czym kłóci się z egzaminatorem, że niesłusznie ją uwalił i niesprawiedliwie się jej czepia.

Zizou, kocham Cię, ale zmień coś zanim sam zostaniesz zmieniony.

(Free)

Warto zobaczyć także:

Dodaj komentarz